Eduard Hrčka: Meteniky z Likavky

Zuskinová píše, že ľudia z Liptovských Sliačov boli haluškári, v Pavčinej Lehote hrachári, obyvatelia Závažnej Poruby mali prezývku kapustári, lebo vraj jedli veľa kapusty, a najviac prezývok súviselo s jedením drobov, ktoré sa aktuálne Liptáci snažia zaregistrovať a získať ochrannú známku. Vychýrenými drobármi boli napríklad Bobrovčania. No a meteníci boli Likavčania. A vôbec to neberú ako hanlivú prezývku. Rodený Likavčan Eduard Hrčka však zdôrazní, že Likavčania slovo meteník vyslovujú tvrdo, nemäkčia.

Prečo sú však práve Likavčania meteníkmi? To sa nám nepodarilo zistiť. Možno podľa obľúbenosti jedla, možno podľa toho, že meteníkom, slaným koláčom v Likavke ponúkali hostí. Eduard Hrčka z dedinskej folklórnej skupiny Likava hovorí, že meteník nie je tradičný likavský koláč. „U nás v Likavke sa piekol kapustník z kysnutého cesta. To sa rozvaľkalo na dva pláty, plnka sa robila so zapraženou kapustou, na masti s cibuľkou a so škvarkami. Jeden plát sa tým natrel, druhý sa priložil na vrch, a to sa pieklo v rúre ako kysnutý koláč,“ spomenie recept tradičnej domácej pochutiny. Podotkne, že rúra na pečenie sa nazývala bagrón. Koláč sa však pri krájaní na kocky trúsil, a tak gazdinky radšej piekli buchtičky plnené kapustou. Na vrch buchtičky sa môže dať zapiecť slaninka. A predtým, než sa dajú piecť do rúry, aj keď sa z nej vyberú, sa pomastia.

….

Recept na meteník

podľa Eduarda Hrčku z Likavky

  • 3 veľké hrste vyžmýkanej kapusty, 3 vajcia, prášok do pečiva, 300 ml mlieka, 300 ml (veľkosť hrnčeka ako mlieko) polohrubej múky, 2 PL bravčovej masti, 3 cibule
  1. Kapustu, vajcia, prášok do pečiva a múku spolu zmiešame. Na bravčovej masti do zlatista upražíme tri cibule, ktoré potom vlejeme do pripravenej masy s kapustou a múkou.

  2. Lyžicou masti vymastíme plech. Celú zmes spolu v miske pomiešame, „spolu sa to všetko pometie“, a tak je meteník. Soľ sa nedáva, pretože slaná je už kapusta. Kto chce, môže pokoreniť.

  3. Cesto roztiahneme na plech a pečieme v rúre aj viac ako hodinu. Najprv 3/4 hodinu vo vyhriatej rúre na 180 °C a potom sa pridá až na 240°C, aby sa meteník aj zospodu, aj zvrchu dochrumkava upiekol.

Viac: https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/398843-prezyvka-pre-likavcanov-metenici/

Autor: Renáta Jaloviarová – Pravda

Michal Hrčka

~ Michal is a founder of company (Obnova inc.) that is mostly concerned with restoration and conservation of historical facades, interiors and castles using traditional materials and techniques. ~ In the year 2000 he established an internet magazine about cultural heritage www.obnova.sk, which is the biggest internet medium at this field now. ~ http://hrcka.eu/kontakt/

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *